Bu dersimizde Libreoffice ile tanışırken aynı zamanda, Kelime işlemci, Hesap tablosu, Sunu yazılımlarının genel anatomisini ve işleyişini öğreneceksiniz.

İş yaşamının ayrılmaz parçası olan office yazılımlarına hakimiyet kazanmak ve kariyerinizi bir daha ileri bir seviye kazanmanıza zemin hazırlayabilir.

LibreOffice, The Document Foundation (Belge Vakfı) tarafından geliştirilen açık kaynaklı ve ücretsiz bir ofis yazılımı seti. 2010 yılında, StarOffice'in açık kaynaklı bir türevi olan OpenOffice.org'dan çatallanmıştır[6]. LibreOffice paketi; kelime işlemci, elektronik tablo, slayt gösterisi, çizim, veritabanı ve matematiksel formüller oluşturma programlarını içerir. 100'den fazla sayıda dilde kullanılabilir.[4] LibreOffice bir özgür yazılım olup adındaki Libre sözcüğü İspanyolca ve Fransızca'da "özgür" anlamına gelir.


Bu eğitim ile Pardus İşletim sistemi dağıtımının kurulumu ve kullanımına yönelik son kullanıcının ihtiyaç duyduğu tüm temel bilgi ve becerilerin edinilmesi amaçlanmaktadır. 

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullara dağıtılmış olan 4K Etkileşimli Tahtalar için hazırlanmış özel bir Pardus İşletim sistemi dağıtımı olan Pardus ETAP'ın kurulumu ve kullanımı bu eğitim kapsamında anlatılmaktadır.


Liderahenk; kurumsal ağ üzerindeki sistemleri ve kullanıcıları merkezden yönetebilmeyi, izlemeyi ve denetlemeyi sağlayan, açık kaynaklı bir yazılım sistemidir. Bu eğitim ile sistem yöneticileri Liderahenk Merkezi Yönetim Sisteminin Kullanımı ve yönetimine dair sistem yöneticilerinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve becerileri geliştirmelerine yardımcı olması hedeflenmektedir.